AscendEX (поранешен BitMax) е глобална финансиска платформа за криптовалути со сеопфатен пакет производи, вклучувајќи спот, маржа и фјучерси тргување, услуги за паричник и поддршка за повеќе од 150 блокчејн проекти како што се Bitcoin, Ether и XRP. Лансиран во 2018 година со седиште во Сингапур, AscendEX опслужува над 1 милион малопродажни и институционални клиенти од 200+ земји низ Европа, Азија, Блискиот Исток и Америка со високо ликвидна платформа за тргување и безбедни решенија за старателство.

AscendEX се појави како водечка платформа на ROI на нејзините „почетни понуди за размена“ со поддршка на некои од најиновативните проекти во индустријата од екосистемот DeFi како што се Thorchain, xDai Stake и Serum. Корисниците на AscendEX добиваат ексклузивен пристап до токени airdrops и можност за купување токени во најраната можна фаза.

Надоместоци за AscendEX

Надоместоци за тргување

Степените такси за тргување на AscendEX се пресметуваат врз основа на дневниот обем на тргување на корисникот во USDT или задоцнетиот 30-дневен просек на резерви на токени ASD. На пример, секое ниво има различен сет на такси за производител и преземач во зависност од тоа дали тргувате со монети со голема капа или алткоини, како што е прикажано подолу. За да се постигне одредено ниво, на пример, VIP1 ниво бара најмалку 100.000 USDT во обем на тргување во период од 30 дена, а VIP9 ниво бара над 500.000.000 USDT во обем.

Преглед на AscendEX

Надоместоци за повлекување

Во однос на надоместоците за повлекување на вашиот крипто, AscendEX останува конкурентен меѓу многу размени. На пример, ќе платите 0,0005 BTC за повлекување Bitcoin, 0,01 ETH за повлекување Ethereum, 1 ADA за повлекување Cardano итн.

Поглед на тргување

Тргување на самото место

Тргувањето на самото место е едноставно и може да се изврши со голем број токени спарувања. Цените на токените се прикажани на врвот, паровите на токените се наведени лево, а информациите за книгата за нарачки се на десната страна.

Вкупниот волумен е погодно достапен на дното на табелата со цени, наспроти потребата да ги барате овие информации на друго место.

Преглед на AscendEX


Тргување со маргина

Размената AscendEX им нуди на своите клиенти тргување со маргина за Биткоин и разни различни алткоини. Тие дозволуваат до 25x потпора, а списокот на некои од криптоните што ги дозволуваат за тргување со маргина може да се најде на сликата подолу. Кога отворате сметка на AscendEX, вашата сметка за маржа автоматски се поставува и не се наплаќа камата ако отплатите во рок од 8 часа.

Преглед на AscendEX

Тргување со фјучерси

Фјучерс договорите што ги нуди AscendEX се нарекуваат „вечни договори“, кои се достапни за 15 трговски парови со колатерал во BTC, ETH, USDT, USDC или PAX. Вечните договори на AscendEX не истекуваат, така што можете да држите долги или шорцеви за кој било временски период што го посакувате, додека имате доволно маржа. Трговската платформа на AscendEX овозможува до 100x потпора за тргување со фјучерси, што е едно од највисоките во индустријата.

Тргување со копии

Ова е иновативна карактеристика на AscendEX која им овозможува на корисниците да купат претплата на некои од најдобрите трговци на берзата и потоа да ги имитираат/копираат нивните занаети. Сметките на корисниците ќе ги следат упатствата за нарачка на професионалниот трговец, што значи дека занаетите ќе се извршуваат идентично како и нивните.

Тргувањето со копии е идеално за корисници кои можеби немаат доверба во дневното тргување и сакаат да следат некој поискусен за да профитираат од потенцијалните придобивки. Сите информации за трговецот може да се видат на веб-страницата, каде што можете да го видите нивниот месечен принос, месечна добивка/загуба, фјучерси средства и цената за претплата.

Преглед на AscendEX

AscendEX API

AscendEX го надгради својот backend систем за поддршка на AscendEX Pro API, што е нивното последно издание на API што им овозможува на корисниците автоматски пристап. Оваа надградба ја подобрува брзината и стабилноста на постарите верзии. Сега се достапни и синхронизирани и несинхронизирани повици API при поставување или откажување на нарачки; синхронизираните повици на API ќе ви го добијат резултатот на нарачката во еден повик API, а асинхронизираните повици на API ќе ја извршат нарачката со најмало доцнење.

Дополнителните функции вклучуваат подетални пораки за грешки, поедноставени API шеми за следење на целиот век на нарачката од почеток до крај со еден идентификатор и многу повеќе.

Поддржани земји и Cryptos

Платформата за тргување со дигитални средства на AscendEX нуди поддршка за повеќето земји ширум светот - сепак, постојат неколку исклучоци. Земји кои не се поддржани се САД, Алжир, Балканот, Бангладеш, Белорусија, Боливија, Бурма (Мјанмар), Камбоџа, Брегот на Слоновата Коска, Куба, Демократска Република Конго, Еквадор, Иран, Ирак, Либерија, Непал , Северна Кореја, Судан, Сирија и Зимбабве.

Тие нудат пристап до над 150 различни трговски парови и тргување со маргина за над 50 токени, кои се движат од монети со најголеми пазарни капа до некои од помалку познатите алткоини, обезбедувајќи широк спектар на избори и спарувања низ одборот.

Преглед на AscendEX


ASD токен и екосистем

ASD (поранешен BTMX) е мајчин токен за комунални услуги за платформата за тргување AscendEX, а имателите на токени можат да добијат многу награди и услуги. Корисниците имаат можност да ги уделат своите ASD токени за профитабилни APY, да добиваат попусти на надоместоците за тргување, да ги користат во инвестициски производи за да заработат дневни награди, да ги користат за да ги зголемат своите шанси за победа на аукција и да купат картички за поени за намалени такси за каматна маржа.

На сопствениците исто така им се даваат можности да ги искористат предностите на инвестициските производи на ASD, аукциите, предвидувањата на цените и ексклузивни токени приватно продажни изданија. На пример, корисниците можат да ги помножат своите награди за airdrop и инвестициската добивка со одредени картички.

Депозити и методи за повлекување

Постојат повеќе начини на кои можете да депонирате средства на AscendEX. Првиот е со крипто депозит, каде што можете да навигирате до вашиот онлајн паричник, да го изберете токенот што сакате да го добиете, да ја копирате адресата на депозитот по токенот на страницата AscendEX Deposit, да ја залепите на вашиот онлајн паричник и потоа да го испратите токенот на тој. Адреса за депозит на AscendEX.

Ако сакате да ги повлечете вашите токени, одете на страницата Повлекување на AscendEX и залепете ја адресата за депозит на надворешниот паричник на кој се обидувате да го испратите и кликнете „Потврди“ за да ги повлечете токените.

Корисниците исто така можат да купат криптовалути со фиат преку плаќање со кредитна или дебитна картичка (Visa/Mastercard) во УСД, ЕУР, GBP, UAH, RUB, JPY и TRY. Поддржани средства за купување се BTC, ETH, USDT, BCH, TRX, EGLD, BAT и ALGO. Можете исто така да вршите депозити и повлекувања од и на вашата банкарска сметка преку тие процеси на плаќање со картичка.

Други карактеристики и услуги

Решение за тргување преку шалтер (OTC).

Prime Trust е регулиран труст и чувар на САД кој го поддржува AscendEX, кој помага да се обезбеди решение за тргување преку шалтер за клиентите на AscendEX. Поддржаните средства се Bitcoin, Ethereum и Tether (USDT), а потребни се минимум 100.000 долари за трансакција.

ASD инвестициска повеќекратна картичка

ASD инвестициската повеќекратна картичка е достапна за корисниците како дополнителен поттик, кој може да се купи со токенот ASD. Ако имате 1 повеќекратна картичка, до 10.000 ASD на вашата сметка ќе се помножат со 5 кога ќе се пресмета вашиот дел од дистрибутивниот базен на платформата - со други зборови, потенцијално можете да направите 5x поврат на вашата инвестиција со ограничување од 10.000 ASD ако купите една од овие картички.

Вложување

Корисниците можат да заработат награди од ставање на нивниот токен. Заработените награди автоматски се реинвестираат со цел да се создаде сложено враќање за да се зголеми вкупниот рентабилност - ова е опционално и може да се вклучи/исклучи по желба. Згора на тоа, платформата нуди многу уникатна функција за инстант разврзување што овозможува подобрено управување со ликвидноста на обложуваните токени, дури и кога токените се делегираат на мрежа со долг период на поврзување. Исто така, можете да го користите обложуваниот токен како колатерал за тргување со маржа.

Преглед на AscendEX

Дефи принос земјоделство

Корисниците можат да заклучат токени за да заработат награди за одгледување принос на AscendEX. Тие нудат децентрализирани базени за ликвидност и опции за заеми/позајмување - трезорите за оптимизација на приносите и протоколите за деривати сè уште не се достапни, но наскоро. Придобивките од одгледувањето приноси на нивната платформа се тоа што нема такси за гас и дека тимот се грижи за целата интеграција на задниот дел за да го направи процесот што е можно поедноставен со функцијата „еден клик“.

BitTreasure

BitTreasure е финансиски производ кој им овозможува на корисниците да инвестираат токени за висока стапка на поврат. Вкупната стапка на поврат зависи од токенот што ќе го изберете да инвестирате и периодот на инвестицискиот рок (достапни се условите од 30, 90 или 180 дена).

Како да користите BitMax Exchange

За да креирате сметка, можете да отидете на нивната веб-страница и да кликнете на „ регистрирај се “ во горниот десен агол, што потоа ќе им даде две опции: потврда преку е-пошта или телефонски број. Корисниците ќе ги внесат своите податоци, а потоа ќе го потврдат телефонскиот број или адресата на е-пошта со внесување на безбедносната шифра испратена до нивниот уред.

Преглед на AscendEX

Корисниците исто така ќе треба да обезбедат верификација на лична карта издадена од владата, во форма на лична карта или пасош. Од корисниците исто така ќе се бара да направат селфи со парче хартија во рака за да потврдат дека сте навистина вие, што треба да ја содржи адресата на е-пошта на сметката, веб-страницата AscendEX и тековниот датум.

Безбедност

Постојат неколку безбедносни опции на AscendEX што корисниците можат да ги искористат за да ја чуваат својата сметка безбедна. Првата е лозинка, која корисниците ќе треба да креираат сметка; важно е да изберете единствена лозинка со различни броеви и знаци.

Овозможувањето двофакторна автентикација со Google Authenticator додава дополнителен слој на безбедност што може да помогне да се спречи пристапот до сметките на корисниците. Корисниците треба да одат на страницата за поставки за безбедност за да овозможат 2FA, а тоа ќе ги поттикне да го скенираат бар-кодот или да го внесат клучот за шифрирање. Откако ова ќе биде овозможено, секогаш кога корисникот ќе се најави на AscendEX, ќе треба да го внесе 6-цифрениот код, кој е достапен само на апликацијата Google Authenticator.

AscendEX разви сеопфатен сет на електронски, административни и процедурални мерки за да се погрижи сите кориснички податоци да останат што е можно побезбедни. Исто така, чува голем дел од своите дигитални средства во ладилници - некои се чуваат во врел паричник за да се поддржи ликвидноста на неговиот трговски екосистем.

Заклучок

Предноста на користењето на AscendEX е тоа што со мноштвото негови услуги, тој во суштина е „едношалтерски систем“ за дигитални средства од основно тргување до напредно инвестирање, удел, тргување со маргина и многу повеќе. Исто така, им нуди на корисниците опции да заработат значителни награди преку ASD, сопствен токен на платформата. Додека нивните такси за тргување се прилично конкурентни, тие не се најниски достапни во споредба со некои други размени. Дополнително, тие не обезбедуваат осигурување, така што вашите средства може да бидат изложени на ризик - ако се рече, повеќето берзи не обезбедуваат гарантирано осигурување на вашите средства.

Пробајте го AscendEX и видете што можат да понудат! Подолу се нашите добрите и лошите страни:

Добрите

  • Различни различни услуги и можности за избор
  • Голема количина на дигитални средства достапни за тргување
  • Голем број ексклузивни огласи за алт-монети
  • Лесен за користење интерфејс
  • Течна мобилна апликација за удобност во движење
  • Многу атрактивни опции за обложување и земјоделски приноси за да заработите повеќе од вашата крипто

Конс

  • Иако нудат многу различни опции, тоа може да биде малку поразително - има премногу избори
  • Недостаток на разновидност кога станува збор за спарувања на стабилни коини
Thank you for rating.